Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Koc, Stanisław

Stanisław Koc, lat 69 (1945 r.), ur. w Szmurłach, woj. podlaskie, ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową Metalową w Augustowie, pracę w FP i U rozpoczął w 1962 roku na stanowisku frezera (po półrocznym stażu rozpoczyna pracę na akord), następnie przechodzi do działu szlifierni. W 1975 roku zostaje ustawiaczem (pomocnikiem mistrza). Po około 10 latach przechodzi do działu remontowego odlewni. W 2001 roku przechodzi na świadczenie przedemerytalne. Przynależność organizacyjna Związek Zawodowy Metalowców, mąż zaufania. Życie osobiste i rodzinne: żona Krystyna, córki: Jolanta i Anna. Pasje/zainteresowania: historia, sport, polityka, gry zręcznościowe, warcaby, karty.