Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Zawadzka, Krystyna

Krystyna Zawadzka urodziła się 29 styczna 1928 r. w Białymstoku, w rodzinie Heleny (z domu Szumińskiej) i Bohdana Skrzędziejewskich. Do ślubu jej mama pracowała w banku. Ojciec był geodetą w Okręgowym Urzędzie Ziemskim, zginął w Ostaszkowie. W 1935 r. rozpoczęła naukę w Szkole Ćwiczeń przy ul. Mickiewicza (tzw. ćwiczeniówce). W czasie okupacji hitlerowskiej uczęszczała na tajne komplety do państwa Ziemianów . Od 1941 r. w ramach obowiązku pracy pracowała w fabryce żelatynowych kapsli (produkującej lekarstwa na front). Po wojnie kontynuowała naukę w Gimnazjum i Liceum Żeńskim przy ul. Kościelnej (obecnie VI LO im. Króla Zygmunta Augusta), następnie w Liceum Pedagogicznym przy ul. Fabrycznej. Po zdaniu matury dostaje się na wydział pedagogiczny na Uniwersytecie Łódzkim. Po miesiącu została wyrzucona ze studiów, co było związane z tak zwanym „pochodzeniem”. Wraca do Białegostoku. Zaczęła jeździć na studium ekonomiczno – finansowe do Warszawy. W 1980 r. przeszła na wcześniejszą emeryturę. Od 1990 r. należy do Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Białymstoku, od 2007 r. jest jego prezesem.