Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Zacharczuk, Jerzy

Jerzy Zacharczuk, lat 79 (1935 r.), ur. w Białymstoku, ukończył Przyzakładową Szkołę Zawodową przy FP i U. Pracę w FP i U rozpoczął w 1959 roku na stanowisku tokarza. W 1962 roku zwolniony z pracy po konflikcie z dyrekcją. W 1971 roku z powrotem zatrudniony w FP i U na stanowisku tokarza, następnie szlifierza i hydraulika. Od 1976 do 1987 szlifierz prowadnic w oddziale FP i U Zakładzie Uchwytów Precyzyjnych CT, przy Szosie Północno – Obwodowej. W 1987 roku przechodzi na rentę. Przynależność organizacyjna: mąż zaufania, członek rady pracowniczej, przewodniczący komitetu założycielskiego Solidarności, zastępca przewodniczącego zakładowego związku w Zakładzie Uchwytów Precyzyjnych. 13 grudnia 1981 r. został internowany, wywieziony do suwalskiego więzienia. Życie rodzinne i osobiste: żona Zofia, syn Leszek, córka Katarzyna. Pasje/zainteresowania: filmy historyczne, książki historyczne.