Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Wołczaska, Alicja

Alicja Wołczaska, urodziła się 6 listopada 1931 r. w Michałowie, w rodzinie Felicji (z domu Adamskiej) i Alfonsa Bogusława Tworkowskich. Rodzice byli nauczycielami pochodzącymi z Białegostoku. Przed II wojną światową ukończyła dwie klasy szkoły podstawowej w Michałowie. W 1941 r. cała rodzina została wywieziona na Syberię do sowchozu Siekmieniowo. Po układzie Sikorski – Majski (30 VII 1941 r.) rodzinie pozwolono wyjechać do Jewgaszczyna. W 1945 r. wyjeżdżają do Omska. Tam ojciec Alicji Wołczaskiej objął stanowisko kierownika domu dziecka. Wiosną 1946 r. cała rodzina przyjechała do Białegostoku. W 1950 r. ukończyła Gimnazjum i Liceum żeńskie przy ul. Kościelnej (obecnie VI LO im. Króla Zygmunta Augusta). W latach 1950 – 55 studiowała na SGPiS (Szkoła Główna Planowania i Statystyki) w Warszawie. W 1955 r. wróciła do Białegostoku. Nakazem pracy podjęła pracę w MHD (Miejski Handel Detaliczny) przy ul. Rynek Kosciuszki, następnie w CPN-ie (Centrali Produktów Naftowych) przy ul. Ogrodowej. Pracowała tam do emerytury do 1987 r. Należy do Związku Sybiraków oddział Białystok.