Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Wieremiejczuk, Maria

Maria Wieremiejczuk, lat 84 (1930 r.), ur. w Gródku, woj. podlaskie, ukończyła Szkołę Podstawową w Gródku. Pracę w FP i U rozpoczęła w 1951 r. na stanowisku wiertarek, w latach 70. XX w. przeniesiona do oddziału FP i U Zakładu Uchwytów Precyzyjnych CT, przy Szosie Północno – Obwodowej. Tam kontynuuje prace na stanowisku wiertarek. W 1985 r. odchodzi na emeryturę. Przynależność organizacyjna: ZMP (Związek Młodzieży Polskiej), ZZM (Związek zawodowy Metalowców). Życie osobiste i rodzinne: mąż Eugeniusz, córka Anna, synowie: Mirosław, Stefan. Pasje/zainteresowania: ogrodnictwo.