Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Sterkowiec, Jan

Jan Sterkowiec, lat 65 (1949 r.), ur. w Rzepienniku Suchym, woj. małopolskie, ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską w Rzeszowie, następnie Politechnikę Białostocką. Pracę w Fabryce Przyrządów i Uchwytów rozpoczął w 1972 r. w należącym do Fabryki Zakładzie Doświadczalnym Pneumatyki Obrabiarkowej i Narzędziowej na stanowisku technologa. W 1979 r. awansuje na kierownika Wydziału Narzędziowni. W latach 1981 – 1989 jest kierownikiem Działu Planowania. W 1989 r. zostaje kierownikiem Działu BHP. W tym samym roku zostaje szefem produkcji na oddziale Uchwytów Precyzyjnych, przy Szosie Północno – Obwodowej, tzw. CT. W 1990 r. dostaje propozycję awansu na zastępcę dyrektora ds. technicznych. W 1991 r. zostaje Dyrektorem Generalnym FPiU. W 1992 r. zostaje odwołany z tego stanowiska. Zostaje przeniesiony do Działu Sprzedaży, po kilku latach zostaje oddelegowany na trzy i pół roku do angielskiej spółki. Wraca w 2002 r. Od stycznia 2003 r. znowu zatrudniony w Fabryce, jeszcze w tym samym roku dochodzi do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Przynależność organizacyjna: Związek Zawodowy Metalowców, Solidarność, PZPR, SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich). Życie osobiste i rodzinne: żona Grażyna, synowie: Marcin, Grzegorz, wnuczka Róża. Pasje/zainteresowania: sport, muzyka.