Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Seliga, Konstanty

Konstanty Seliga, lat 82 (1932 r.), ur. w Jeruzal, woj. łódzkie, ukończył Technikum Mechaniczne nr. 1, ul. Śniadeckich 11, w Warszawie. Skierowany nakazem pracy do pracy w FP i U w Białymstoku w 1952 r. Początkowo pracuje w dziale planowania ogólnego, następnie jako kierownik zbytu, planista warsztatowy, planista produkcji, mistrz wydziału produkcji, zastępca kierownika do spraw przygotowania produkcji (zarządzanie wypożyczalnią i ostrzalnią). W 1992 r. przechodzi na emeryturę. Przynależność organizacyjna: Związek Młodzieży Polskiej.Życie osobiste: żona Mirosława, synowie: Jerzy, Andrzej, Cezariusz. Zainteresowania/pasje: filatelistyka, historia.