Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Rożkiewicz, Eugeniusz

Eugeniusz Rożkiewicz, lat 76 (1938 r.), ur. w Gródku, woj. podlaskie, ukończył Technikum Mechaniczne w Białymstoku przy ul. Dąbrowskiego, Centralne Studium Zawodowe dla Pracujących (1987 r.). Pracę w Fabryce Przyrządów i Uchwytów rozpoczął w 1961 r. w dziale kontroli technicznej na stanowisku kontrolera. Od 1978 r. pracuje w dziale planowania na stanowisku starszego inspektora ds. gestii, następnie w dziale głównego technologa na stanowisku organizatora ruchu wynalazczego. Od roku 1983 do 1997 pracuje w dziale BHP i ochrony środowiska na stanowiskach inspektora BHP, następnie specjalisty BHP, przez pół roku pełni funkcję kierownika działu. W 1997 r. odchodzi na emeryturę. Przynależność organizacyjna: Zakładowy Klub Sportowy Metalowiec (piłka siatkowa), Klub Oficerów Rezerwy (KOR), Liga Obrony Kraju (LOK), Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Radzieckiej (TPPR). Życie osobiste i rodzinne: żona Aleksandra, synowie: Tomasz i Dariusz. Pasje/zainteresowania: działka, majsterkowanie, sport.