Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Boublej, Janina

Janina Boublej, lat 77 (1937 r.), ur. w Białymstoku, ukończyła Technikum Ekonomiczne w Białymstoku. Pracę w FP i U rozpoczęła w 1965 r. Przez całą karierę zawodową pracowała w dziale socjalnym na różnych stanowiskach: kierownika, zastępcy kierownika, referenta. Do jej głównych obowiązków należała organizacja kolonii dla dzieci i młodzieży, prowadzenie wymiany wczasów, prowadzenie ambulatorium zakładowego, opieka nad emerytami i rencistami, byłymi pracownikami FP i U, opieka nad klubem seniora, organizacja choinek zakładowych. W 1990 roku przechodzi na emeryturę. Przynależność organizacyjna: przez krótki okres PZPR. Życie osobiste i rodzinne: córka Łucja. Pasje/zainteresowania: zwierzęta (posiada pięć kotów).