Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Praga, Jan Zygmunt

Jan Zygmunt Praga, lat 81 (1933 r.), ur. w Koceranach, woj. mazowieckie, ukończył Technikum Mechaniczne nr 1, ul. Śniadeckich 11, Warszawa. Trzyletnim nakazem pracy został skierowany do pracy w Fabryce Przyrządów i Uchwytów w Białymstoku, gdzie rozpoczyna pracę w 1952 r. w dziale konstrukcyjnym, następie przeniesiony na stanowisko samodzielnego referenta do spraw wynalazczości i racjonalizacji, w latach 1960 – 80 referent do spraw szkolenia zawodowego, w latach 1980 – 91 specjalista do spraw pracowniczych, od 1986 do 1991 kierownik działu kadr. W 1991 r. odchodzi na emeryturę. Przynależność organizacyjna: PTTK, ZMS, PZPR. Życie osobiste i rodzinne: żona Barbara, córki: Barbara, Bożena, syn: Tomasz. Pasje/zainteresowania: wnuki, grzybobranie, strzelectwo śrutowe, turystyka (góry), filatelistyka.