Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Borecki, Władysław

Władysław Borecki, lat 73 (1941 r.), ur. w Białymstoku, ukończył Technikum Mechaniczne przy ul. Broniewskiego w Białymstoku. Pracę w Fabryce Przyrządów i Uchwytów rozpoczyna w 1957 r. na stanowisku tokarza rewolwerowego. W 1959 r. zostaje ustawiaczem maszyn, następnie mistrzem. W 1975 r. awansuje na kierownika wydziału korpusów i montażu uchwytów. W 1999 r. odchodzi na wcześniejszą emeryturę. Przynależność organizacyjna: Yacht Club Polski, TKKF (Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej)- sekcja piłki siatkowej. Życie osobiste i rodzinne: żona Weronika, synowie: Andrzej i Krzysztof, córka: Anna. Pasje/zainteresowania: turystyka, sport (żeglarstwo, wspinaczka po górach), książki historyczne.