Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Wojno, Halina

Halina Wojno, z domu Jasińska, urodziła się 16 czerwca 1930 roku w twierdzy wojskowej w Brześciu nad Bugiem w rodzinie Genowefy (z domu Czerskiej) i Władysława. Do gromady zuchowej wstąpiła w Szkole Podstawowej w Białej Podlaskiej w 1938 r. Po wojnie powróciła do Związku Harcerstwa w 1945 r., w Gimnazjum im. Emilii Plater, gdzie objęła najpierw zastęp, a następnie drużynę. Po przeprowadzce do Białegostoku pracowała m. in. jako kancelistka dr Ireny Białówny. Ukończyła również studia pedagogiczne. Przez większość swojego życia pełniła różne obowiązki w harcerstwie, m.in. prowadziła bibliotekę harcerską. W swoich wspomnieniach opowiada, jak wyglądały zbiórki zuchowe przed II wojną światową.

Zdjęcia i dokumenty

Relacje wideo

Harcerstwo na Białostocczyźnie