Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Mancewicz, Stanisława

Mancewicz, Stanisława

Stanisława Mancewicz, z domu Kędzia, urodziła się 24 lipca 1924 r. w Białymstoku, w rodzinie Leokadii i Wincentego. Do zuchów wstąpiła w pierwszej lub drugiej klasie Szkoły Podstawowej przy ul. Gdańskiej. Będą uczennicą tej szkoły, 3 października 1935 r. wstąpiła do Związku Harcerstwa Polskiego. Wkrótce została zastępową, a następnie drużynową 8. Żeńskiej Drużyny Harcerskiej. W trakcie II wojny światowej, pracując w Fabryce Nowika przy ul. Mickiewicza, została wciągnięta przez koleżankę z drużyny harcerskiej do konspiracji, gdzie m.in. kolportowała nielegalną prasę. Następnie została skierowana na roboty przymusowe do Niemiec. Udało jej się uniknąć wyjazdu, bo ukrywała się u rodziny w Wasilkowie. Po wojnie pracowała m.in. w Kuratorium Oświaty w wydziale opieki nad dziećmi oraz w przedszkolu przy ul. Staszica, gdzie w latach 1958–1979 pełniła funkcję dyrektora. W swojej relacji wspomina zbiórkę harcerską, jaka miała miejsca z okazji Święta Niepodległości w nocy z 10 na 11 listopada 1939 r.

Relacje wideo

Harcerstwo na Białostocczyźnie