Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Harcerstwo na Białostocczyźnie

Nie jest przypadkiem, że Związek Harcerstwa Polskiego swoje stulecie obchodzi razem z Rzeczpospolitą Polską. Pierwsze drużyny skautowe zaczęły powstawać jeszcze przed 1918 rokiem i od razu włączyły się w walkę, a następnie odbudowę wolnej Ojczyzny. Nie jest też przypadkiem, że Harcerstwo pełniło ważną rolę w wielu trudnych momentach historii Polski i Białegostoku. Działo się tak, bo – jak wspominał specjalnie dla Mediateki CLZ Zbigniew Kamionowski, były Komendant białostockiej Chorągwi – „harcerstwo wychowuje ludzi, którym nie jest wszystko jedno”. Dlatego w 100. rocznicę powstania Związku Harcerstwa Polskiego zapraszamy Państwa do wysłuchania wspomnień o białostockim harcerstwie.