Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Sołomianko, Jerzy

Sołomianko, Jerzy

Jerzy Sołomianko urodził się 9 marca 1939 roku w Starosielcach przy ulicy Szosa do Jeżewa. Starosielce kojarzą mu się z dzieciństwem. Najdawniejsze jego wspomnienia związane ze Starosielcami, to pomoc przy budowie kościoła oraz spotkania z kolegami. Z dzieciństwa zapamiętał okres szkolny. Opowiada o sposobach spędzania wolnego czasu, grze w szachy, jeździe na rowerze, grze w piłkę, jeździe na sankach czy zabawie łukiem. II wojnę światową pamięta z opowieści ojca, który był świadkiem Mordu ludności w lesie Bacieczkowskim. Ocenia, że komunikacja pomiędzy Starosielami, a Białymstokiem była ograniczona. Opisuje wygląd swojego domu rodzinnego oraz przedstawia jego mieszkańców. Opowiada o obowiązkach domowych rodziny. Mówi jak ludzie spędzali czas wolny. Opisuje najważniejsze budynki, sklepy, opisuje budowę nowego kościoła (Św. Andrzeja Boboli). W Starosielcach mieszkało bardzo dużo kolejarzy i można je nazywać „Miasteczkiem kolejarzy i jak mówi dobrze, że Starosielce zostały przyłączone do Białegostoku. Zauważa, że od momentu jego przeprowadzki w Starosielcach wiele się zmieniło.