Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Wodniacy białostoccy

Mikrospołeczności, czyli stosunkowo niewielkie grupy osób, które łączy wspólna pasja, stały się przedmiotem zainteresowań Centrum im. Ludwika Zamenhofa w 2014 r. Do tej pory zrealizowaliśmy w tym cyklu dwa tematy do Mediateki CLZ: Aeroklub Białostocki oraz Lowlanders. Tegoroczna Mikrospołeczność nosi nazwę „Wodniacy białostoccy”. Pod tym tytułem zebraliśmy opowieści ludzi, których zawód lub pasja wiąże się z wodą: z rzekami, jeziorami, morzami... W tym cyklu możecie zatem Państwo wysłuchać opowieści nurków, żeglarzy, marynarzy i modelarzy, zajmujących się konstrukcją modeli najróżniejszych obiektów pływających. Nurkowie, zrzeszeni obecnie w Biebrzańskim Klubie Płetwonurków Meander, pod wodę schodzą od ponad pół wieku. W tym czasie diametralnie zmienił się sprzęt i technika, jednak ich pasja jest wciąż tak samo wielka. Dziś, nurkując w Biebrzy, organizują najróżniejsze akcje społeczne, znane już w całej Polsce, m.in. sprzątanie dna rzeki, poszukiwanie aparatu Wiktora Wołkowa, zagubionego przez tego wybitnego fotografa w trakcie jednej z ekspedycji. Żeglarze, których opowieści prezentujemy, to osoby pływające zarówno po lokalnych akwenach – jeziorach mazurskich, jak i morzach czy oceanach całego świata. Modelarze zaś to twórcy zarówno tradycyjnych konstrukcji – kartonowych i papierowych, jak i modeli sportowych łodzi zwanych ślizgami. Są to łodzie odwzorowujące łodzie ze sportów motorowodnych w klasie Formuła, rozwijające prędkości do 80 km/h, startujące w zawodach na całym świecie. W tym projekcie nagraniowym chcemy podkreślić wielobarwność podlaskiego środowiska wodnego, które po mimo znacznej odległości od dużych akwenów zrzesza znaczną ilość miłośników sportów wodnych.