Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Kobeszko, Mirosław

Kobeszko, Mirosław

Mirosław Kobeszko, ur. 31 lipca 1949 r. w Białymstoku. Ukończył Technikum Budowlane w Białymstoku. Nurkuje od 1965 r. W tym czasie był m.in. trenerem kadry narodowej płetwonurków oraz pierwszym instruktorem płetwonurków w oddziałach antyterrorystycznych. Współzałożyciel Biebrzańskiego Klubu Płetwonurków „Meander”. Autor filmów przyrodniczych i opracowań nt. fauny i flory rzeki Biebrza, współtwórca pierwszego w Polsce szlaku podwodnego na rzece Biebrza.

Zdjęcia i dokumenty

Relacje wideo

Wodniacy białostoccy