Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Aeroklub Białostocki

„Aeroklub Białostocki” to pierwszy z tematów nagraniowych, realizowany w ramach nowego projektu Mediateki CLZ „Mikrospołeczności białostockie”. W tym cyklu będą zbierane opowieści ludzi skupionych wokół określonych tematów: pasji, wspólnych zainteresowań, miejsc itp. Historia Aeroklubu Białostockiego rozpoczęła się 30 marca 1946 r. Wtedy właśnie powstał w Białymstoku Oddział Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Komunikacji. Kierował nim wówczas Wiktor Liwerski. Pionier białostockiego lotnictwa swoje szkolenie samolotowe ukończył w 1931 r. w Wilnie. Jeszcze przed wojną był instruktorem II kategorii w Lidze Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Białymstoku. Po wojnie zaś tworzył podwaliny białostockiego Aeroklubu. Od samego początku członkowie wszystkich sekcji Aeroklubu: Modelarskiej, Spadochroniarskiej, Szybowcowej, Samolotowej i Motolotniarskiej odnoszą sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Wielu z nich działało (i działa do dzisiaj) na rzecz rozwoju Białegostoku i tutejszej społeczności. Aktywnie pracują na rzecz budowy lotniska w Białymstoku. Prowadzą zajęcia i organizują zawody modelarskie dla dzieci i młodzieży. A nawet współtworzą ogrody działkowe. W najnowszym projekcie chcemy pokazać nie tylko historię samego Aeroklubu, ale przede wszystkim ludzi go tworzących. Zebraliśmy historie osób, które współtworzyły go od samego początku i do dziś są aktywnymi członkami w ramach Klubu Seniorów Lotnictwa, a także te, które niedawno do niego dołączyły. Do tej pory w projekcie „Aeroklub Białostocki” zrealizowanych zostało kilkanaście nagrań, jednak z pewnością nie jest to rozdział zamknięty. Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby podzielić się z nami swoją historią o lotnictwie, tel.: 85 67 67 367 lub osobiście w sekretariacie CLZ.