Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Wiciński, Konrad

Wiciński, Konrad

Konrad Wiciński, ur. 5 września 1930 r. w Solcu Kujawskim. W 1954 r. ukończył Technikum Mechaniczne w Białymstoku. Licencję pilota zdobył w 1950 r. w Inowrocławiu. W 1952 r. trafił do Białegostoku jako instruktor szybowcowy. Od tego czasu przez większość czasu był związany z białostockim lotnictwem. Jeden z najbardziej utytułowanych pilotów związanych z Aeroklubem Białostockim. Pobił wiele rekordów krajowych m.in. w 1965 r. w konkurencji przelotu prędkościowego po trasie trójkąta 100 km. uzyskał 118,39 km/h., który to wynik do dziś jest rekordem Aeroklubu białostockiego. Ok kilku lat co roku na trasie Krywlany-Gródek-Sokołka-Krywlany są rozgrywane zawody nazwane jego nazwiska - "Trójkąt Wicińskiego", on sam ufundował puchar dla pilota, który pobije jego wynik. Rodzina: żona Alicja, dzieci: Wojciech, Małgorzata, Dariusz, Iza

Relacje wideo

Aeroklub Białostocki