Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Nikiciuk, Mirosław

Nikiciuk, Mirosław

Mirosław Nikiciuk, ur. 11 listopada 1941 r. w Białymstoku, ukończył tutejsze Technikum Mechaniczne. Z Aeroklubem Białostockim jest związany od 1955 r. (w czerwcu tego roku pierwszym skokiem spadochronowym z samolotu rozpoczął szkolenie lotnicze). Od 1956 r. zaczął latać na szybowcach. W latach 1973 – 1976 instruktor szybowcowy w Aeroklubie Białostockim, a w latach 1976 – 1990 pracował jako pilot w agrolotnictwie. Latał m.in. w Afryce. Od 1997 r. należy do Klubu Seniorów Lotnictwa przy białostockim Aeroklubie. Obecnie jest sekretarzem zarządu. Publikował w wielu czasopismach m.in. "Skrzydlata Polska" w latach 1971-1980, "Aviator" w latach 2008-2010. Autor takich publikacji jak: "Naprzeciw burzom i chmurom" (wydana w 1996 r. historia Aeroklubu Białostockiego) oraz "Krywlany białostockie lotnisko" (wydana w 2012 r. nakładem autora).

Relacje wideo

Aeroklub Białostocki