Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Jagodzik, Jan

Jagodzik, Jan

Jan Jagodzik, ur. 24 grudnia 1930 r. w Jednaczach (ob. Białoruś). W wieku 10 lat wywieziony wraz z rodziną na Syberię, skąd szczęśliwie udało mu się wrócić do Polski. W 1986 r. ukończył z tytułem magistra Prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako Pilot Instruktor w Aeroklubie Białostockim, przez wiele laty był także jego prezesem. Obecnie należy do Klubu Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Białostockim. W przeszłości Ppzewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Białegostoku. Obecnie jest instruktorem ogrodnictwa. Żona Wanda Teresa, dwóch synów Leszek Andrzej oraz Tomasz Feliks (obaj zostali lotnikami). Pasje/zainteresowania: kolekcjonuje lotnicze proporce, sadownik

Relacje wideo

Aeroklub Białostocki