Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Dzienis, Jerzy

Dzienis, Jerzy

Jerzy Dzienis, urodzony 24 marca 1939 r. w Grodnie. Do Białegostoku przyjechał wraz z rodziną w 1949 r. Od 15 października 1957 r. pracuje nieprzerwanie jako Instruktor Modelarstwa Lotniczego. Obecnie jako jedyny w Białymstoku prowadzi modelarnię dla dzieci i młodzieży przy ul. Wołodyjowskiego 6B. Jego wychowankowie odnoszą sukcesy nie tylko w kraju ale też za granicą - ostatnio 5 miejsce na mistrzostwach świata w 2014 r. Poza modelarstwem latał także na szybowcach. Przygodę z lotnictwem zaczynał w październiku 1949 r. w Białostockiej Lidze Lotniczej, przekształconej później w Ligę Obrony Kraju, ostatecznie w Aeroklub białostocki. Obecnie dalej aktywnie uczestniczy w życiu lotniczym Białegostoku działając w Klubie Seniorów Lotnictwa. Żona Irena, dwoje dzieci - Tomasz i Elżbieta, troje wnucząt, dwoje prawnucząt. W wolnym czasie lubi wędkować.

Zdjęcia i dokumenty

Relacje wideo

Aeroklub Białostocki