Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Szeszko, Ryszard

Szeszko, Ryszard

Ryszard Szeszko, lat 77 (1937 r.), ur. w Zabłudowie, woj. Podlaskie; w 1954 r. ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Białymstoku przy ul. Sosnowej. Od 1954 r. zatrudniony w Fabryce Przyrządów u Uchwytów przy ul. Łąkowej, na stanowisku frezera. Od 1956 r. pracował na stanowisku ustawiacza. W 1972 r. awansował na stanowisko mistrza na dziale korpusów. W latach 1982 – 85 przeniesiony do oddziału FP i U Zakładu Uchwytów Precyzyjnych CT, przy Szosie Północno – Obwodowej. Od 1987 r. pracuje na stanowisku kontrolera jakości. W 1994 r. przechodzi na wcześniejszą emeryturę. Przynależność organizacyjna: (ZZM) Związki Zawodowe Metalowców. Życie osobiste i rodzinne: syn Jacek, wnuki: Piotr i Paweł. Zainteresowania: książki, filmy dokumentalne, rozwiązywanie krzyżówek, praca na działce.