Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Sołowiej, Teodor

Sołowiej, Teodor

Teodor Sołowiej, lat 77 (1936 r.), ur. w Leonowiczach, woj. podlaskie, ukończył Szkołę Podstawową w Szymkach (woj. podlaskie). Pracę w FP i U rozpoczął w 1961 r. w odlewni w dziele przerobu mas. Pracował na stanowisku brygadzisty formierzy. W 1990 r. odchodzi na emeryturę. Przynależność organizacyjna, działalność społeczna: mąż zaufania, członek PZPR, Związków Zawodowych Metalowców, Solidarności, Czołowy Racjonalizator. Życie osobiste i rodzinne: żona: Maria, córki: Maria, Wiesława. Pasje/zainteresowania: uprawa działki, grzybobranie, wędkarstwo, telewizja: programy publicystyczne.

Zdjęcia i dokumenty