Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Rufiński, Tadeusz

Rufiński, Tadeusz

Tadeusz Rufiński, lat 70 (1944 r.), ur. w Białymstoku, absolwent Politechniki Warszawskiej. Od 1967 r. zatrudniony w Fabryce Przyrządów i Uchwytów w dziale konstrukcji oprzyrządowania na stanowisku: konstruktor oprzyrządowania, od 1968 r. w Dziale Technologii, od 1970 r. kierownik Działu Produkcyjnego, od 1974 r. kierownik warsztatów szkolnych działających przy Fabryce, w latach 1977 – 85 - kierownik działu wdrożeń i programowania na maszynach, w latach 1985 – 90 – kierownik działu organizacyjno – prawnego, w latach 1990 – 2002 – kierownik działu marketingu i sprzedaży. W 2002 r. odchodzi na emeryturę. Działalność społeczna, przynależność do organizacji: PTTK, SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich). Życie osobiste: córka: Barbara. Zainteresowania: turystyka, fotografia.