Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Bojary

Pierwszy projekt realizowany w ramach Mediateki CLZ, zainicjowany w 2010 r., który ma na celu ochronę i popularyzację pamięci o jednej z najstarszych białostockich dzielnic – Bojary. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy byłych i obecnych mieszkańców dzielnicy. „Bojarczycy” dzielą się z nami swoimi wspomnieniami dotyczącymi wyglądu tej części miasta, ludzi tu mieszkających, sąsiadów, ogólnie znanych osobistości, charakterystycznych postaci, a także codziennego i „odświętnego” życia na Bojarach. Wyrażają również swoją opinię na temat możliwości lub zaprzepaszczonych szans na ochronę tej dzielnicy. Wraz ze wspomnieniami gromadzona jest ikonografia dokumentująca wygląd i życie toczące się w dzielnicy począwszy od przełomu XIX i XX wieku na latach współczesnych kończąc.