Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Siemieńczuk, Zinaida

Siemieńczuk, Zinaida

Zinaida Siemieńczuk z domu Gołubowska, urodziła się 12 maja 1935 r. w Białymstoku na ul. Rynek Kościuszki. Ojciec był policjantem. Uczęszczała do Szkoły Powszechnej nr 9 przy ul. Kijowskiej. Następnie do Szkoły Powszechnej nr 5 przy ul. Żwirki i Wigury (obecnie ul. Pałacowa) stamtąd przeniesiona do Szkoły Powszechnej nr 1 (obecnie budynek III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Pałacowej). Ojca zabrali sowieci, prawdopodobnie przebywał i zginął w Riazaniu (dawne ZSRR). Pracowała w Chłodni w Białymstoku.

Zdjęcia i dokumenty