Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Zbichorski, Mirosław

Zbichorski, Mirosław

Mirosław Zbichorski, architekt związany z Białymstokiem od 1964 r., w latach 1964–68 prowadził powiatową pracownię urbanistyczną, od 1973 do 1977 pełnił funkcję architekta miejskiego, w latach 1976 – 1987 był wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej; w 1975 r. otrzymał nagrodę Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska za Pomnik Obrońców Białegostoku 1939 r. na Wysokim Stoczku.

Zdjęcia i dokumenty

Relacje wideo