Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Łukjaniuk, Miron Mirosław

Łukjaniuk, Miron Mirosław

Miron Mirosław Łukjaniuk, lat 68 (1948 r.), ur. w Białymstoku; absolwent Politechniki Białostockiej (inżynier mechanik). Pracę w Fabryce Przyrządów i Uchwytów rozpoczyna w 1966 r. na stanowisku kontrolera jakości produkcji, następnie technologa w dziale gospodarki narzędziowej później konstruktora. Od 1978 r. jest specjalistą technologiem, w 1980 r. awansował na kierownika działu kontroli jakości. Od 2006 r. na emeryturze. Przynależność organizacyjna: Związek Zawodowy Metalowców, PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze), SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich) , Solidarność, OPZZ (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych). Życie osobiste i rodzinne: żona Krystyna, dwoje dzieci, wnuk. Zainteresowania/pasje: uprawa działki, sport (rekreacyjnie jazda na rowerze, jazda na nartach śladowych, pływanie), Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie w Białymstoku, historia, turystyka, informatyka, fotografia.

Zdjęcia i dokumenty

Relacje wideo