Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Grądzki, Leszek

Grądzki, Leszek

Leszek Grądzki urodził się 4 sierpnia 1934 r. w Mońkach, w rodzinie Honoraty (z domu Świerzbińskiej) i Jana Grądzkich. W 1944 r. wraz z mamą i rodzeństwem przeniósł się do Białegostoku na ul. Słonimską, w tym samym roku rozpoczyna naukę w Szkole Powszechnej nr 10, przy ul. Spacerowej. W 1946 został przeniesiony do Szkoły Ćwiczeń, przy ul. Warszawskiej. Uczęszczał do Szkoły Handlowej przy ul. Warszawskiej. Uczył się zaocznie w Technikum Budowlanym. W latach 50. XX w. trenował w klubie sportowym Związkowiec przy ul. Słonimskiej. W 1960 r. przeniósł się z ulicy Słonimskiej na Nowogródzką. Studiował na WSI w Białymstoku (Wyższa Szkoła Inżynierska), zrobił uprawnienia technika budowlanego. Pracował w Białostockim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego „Przemysłówka”, prowadził własna firmę remontowo – budowlaną.

Zdjęcia i dokumenty

Relacje wideo