Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Zejdler, Andrzej

Zejdler, Andrzej

Andrzej Zejdler, ur. 10 marca 1962 r. w Białymstoku, absolwent Liceum Elektrycznego Zawodowego w Białymstoku, Uniwersytetu w Białymstoku-kierunek filologia angielska, pracował m.in. jako monter układów elektronicznych w Wojewódzkiej Spółdzielni Inwalidów „Odnowa” w Białymstoku i Białostockich Zakładach Podzespołów Telewizyjnych „Unitra-Biazet”, starszy referent w Biurze Turystyki Esperanckiej „Esperantotur” w Bydgoszczy, oddział w Białymstoku, dyrektor ds. turystyki w „Esperanto-Servis” sp. z o.o. w Białymstoku, jest nauczycielem języka angielskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Białymstoku. Przynależność organizacyjna: Polski Związek Esperantystów, Oddział Wojewódzki w Białymstoku (1988-1990), Białostockie Towarzystwo Esperantystów (od 1990). Zainteresowania: esperanto, angielski, komputery, krótkofalarstwo.

Zdjęcia i dokumenty