Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Karczewska, Elżbieta

Karczewska, Elżbieta

Elżbieta Maria Karczewska, ur. 6 czerwca 1950 r. w Chojnowie, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom magistra administracji), pracowała m.in. w: Wojewódzkim Ośrodku Sportu, Turystyki i Rekreacji, „Esperantotur” filia w Białymstoku, „Esperanto-Servis” sp. z o.o., Zakładzie Obsługi Komunikacji Miejskiej (marketing), Urzędzie Miejskim w Białymstoku (zamówienia publiczne), obecnie w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Przynależność organizacyjna: od 1985 r. działa w ruchu esperanckim. Zainteresowania: testowanie własnych możliwości w różnych dziedzinach, podróże, ułatwienia w kontaktach międzyludzkich na bazie uniwersalnego języka esperanto.

Zdjęcia i dokumenty