Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Krassowski, Kazimierz Marian

Krassowski, Kazimierz Marian

Kazimierz Marian Krassowski, urodził się 19 lutego 1936 r. w rodzinie Zofii z domu Ostrowskiej i Zenona Krassowkich. Ojciec był nauczycielem matematyki w Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta, matka telefonistką. W 1950 r. ukończył Szkołę Podstawową nr 5 przy ul. Pałacowej. Następnie kontynuuje naukę w Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta. W 1953 r. w wieku siedemnastu lat rozpoczyna pracę w Zakładzie sieci Elektrycznych w Białymstoku. W wieku lat czterdziestu przechodzi na rentę, następnie na emeryturę. Przez całe życie mieszka na Bojarach, wcześniej na ulicy Modlińskiej, obecnie na ul. Glinianej. Zainteresowania: hodowla gołębi, szachy.

Zdjęcia i dokumenty