Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Tomzik, Jerzy

Tomzik, Jerzy

Jerzy Tomzik urodził się 25 listopada 1938 r. w Częstochowie w rodzinie Wiktorii (z domu Berghausen) i Ewarysta Tomzików. Ojciec był lekarzem stomatologiem. W 1945 r. rozpoczął naukę w Szkole Powszechnej w Częstochowie. Następnie uczęszczał do Liceum Męskiego im. R. Traugutta w Częstochowie, gdzie w 1955 r. zdał maturę. W tym samym roku dostał się na studia na Akademię Medyczną w Białymstoku. W 1957 r. rozpoczął pracę w akademickiej rozgłośni radiowej „Supeł”. Współpracował z klubem studenckim „Co Nie co”, zespołem jazzowym „Ambia” i kabaretem „Koliber”. Współpracował z Białostocka Orkiestra Taneczną, uczestniczył w programach rozrywkowych Białostockiej Orkiestry Symfonicznej, a później Filharmonii. Od 1990 r. współorganizował festiwal „Białostockie Malwy”. Od 1991 r. prowadzi Białostockie Studio Piosenki.