Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Szumski, Mirosław Jerzy

Szumski, Mirosław Jerzy

Mirosław Jerzy Szumski urodził się 18 grudnia 1929 r. w Białymstoku w rodzinie Lidii (z domu Pieńkowskiej) i Stanisława Szumskiego. Ojciec był pracownikiem poczty. W 1936 r. rozpoczął naukę w Szkole Ćwiczeń przy ul. Mickiewicza. W czasie okupacji sowieckiej uczęszczał do Szkoły Powszechnej nr 27. W czasie okupacji hitlerowskiej uczęszczał na tajne komplety, m.in. do Sztachelskiego, Marii Kolendo, Żyłkiewiczowej, Kuryliszyna. W latach 1944 – 48 uczęszczał do Gimnazjum i Liceum Męskiego przy ul. Warszawskiej (obecnie budynek VI L.O im. króla Zygmunta Augusta). Od 1948 do 1956 r. studiował. Początkowo na Politechnice Wrocławskiej na wydziale Inżynierii Wodnej. Studia uzupełniające rozpoczął w Gdańsku, ze względów zdrowotnych skończył je na Politechnice Warszawskiej. Nakazem pracy zostaje skierowany do pracy przy budowie elektrowni w Wojciechowicach k. Ostrołęki. Około 1958 r. wrócił do Białegostoku, rozpoczął pracę w Białostockim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego „Przemysłówka”, później przy budowie Wodociągów Białostockich w Wasilkowie, a jeszcze później w Wojewódzkim Biurze Projektów. W 1991 r. odszedł na emeryturę.