Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Roszkiewicz, Danuta Kazimiera

Roszkiewicz, Danuta Kazimiera

Danuta Kazimiera Roszkiewicz urodziła się 15 września 1928 r. w Białymstoku w rodzinie Leokadii (z domu Kurnickiej) i Kazimierza Szumińskich. Jej ojciec był strażnikiem w więzieniu przy ul. Kopernika. Od 1935 r. uczęszczała do Szkoły Powszechnej nr 2 przy ul. św. Rocha, przeniesionej w 1938 r. na ul. Grunwaldzką. W 1941 r. wyjechała na kolonie letnie do Druskienik, stamtąd wraz z innymi dziećmi, bez wiedzy i zgody rodziców, została wywieziona w głąb Związku Radzieckiego. Trafiła do Domu Dziecka nr 5 w Ufie (stolica Baszkirskiej ASSR). W 1945 r. została przeniesiona do Domu Dziecka w Karakulinie (nad rz. Kamą, Udmurcka ASSR). W maju tego samego roku w trakcie powrotu do Polski zachorowała i trafiła do szpitala w Moskwie, później do Domu Dziecka w Zagorsku (obwód moskiewski). W grudniu 1945 r. przyjechała do Białegostoku. W 1949 r. ukończyła Gimnazjum i Liceum Żeńskie przy ul. Kościelnej (obecnie VI LO im. Króla Zygmunta Augusta). W latach 1949 – 1952 studiowała biologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1952 r. do 1954 r. w ramach obowiązku pracy uczyła chemii w Szkole Podstawowej im. TPD w Białymstoku (obecnie budynek III LO). W latach 1954 - 1956 uczyła biologii w II LO w Białymstoku. Do emerytury uczyła biologii w Zespole Szkół Medycznych przy ul. Ogrodowej. Należy do Związku Sybiraków oddział Białystok.