Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Kobeszko, Longin

Kobeszko, Longin

Longin Kobeszko urodzony 20 lutego 1939 r. we wsi Długołęka gmina Krypno, w rodzinie Weroniki (Gawełko) i Dominika Kobeszko. Ojciec z zawodu był murarzem i zdunem. Został zastrzelony w 1946 r. przez jedną z działających na tym terenie band. W 1944 r. wraz z rodzicami i rodzeństwem przeniósł się do Białegostoku. Od 1946 r. uczęszczał do Szkoły Powszechnej nr 2 przy ul. Grunwaldzkiej. W 1958 r. ukończył kurs kierowcy mechanika w Warszawie, tam też dostał pierwszą pracę w Warszawskim Przedsiębiorstwie Budowlanym (przy budowie Huty Warszawa). W latach 1959 – 1962 odbywał zasadniczą służbę wojskową. Do emerytury pracował jako kierowca w WSS (Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców - później przekształconym w PSS Społem). W 1980 r. współzakładał Związki Zawodowe „Solidarność” w WSS. W 1996 r. przeszedł na emeryturę. Od 1980 r. należy do Związków Zawodowych „Solidarność”.

Zdjęcia i dokumenty