Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Kalinowska, Anna

Kalinowska, Anna

Anna Kalinowska urodzila się 26 lipca 1930 r., w Białymstoku, w rodzinie Leokadii (z domu Bychowskiej) i Edwarda Hiżyckich. Ojciec był policjantem, został zamordowany w obozie jenieckim w Ostaszkowie (ZSSR). W 1937 r. rozpoczęła naukę w Szkole Powszechnej nr 5, przy ul. Pałacowej. W kwietniu 1940 r. z mamą i starszą siostrą Ireną została wywieziona w głąb Rosji, do Kirgistanu. Po około 3 latach zezwolono rodzinie na przeprowadzkę do Pawłodaru (Kazachstan). W kwietniu 1946 r. wraz z siostrą i mamą wróciła do Białegostoku. Kłopoty ze znalezieniem mieszkania zmusiły rodzinę do przeniesienia się do Wasilkowa (rodzinnej miejscowości matki), tam pani Anna ukończyła szkołę podstawową. Po powrocie do Białegostoku, ukończyła dwu i pół letni kurs brakarza i rozpoczęła pracę w Państwowych Zakładach Przemysłu Wełnianego im. Sierżana w Białymstoku, pracowała tam do emerytury, na którą przeszła w 1984 r. Należy do Związku Sybiraków oddział Białystok.

Zdjęcia i dokumenty