Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Wspomnienia, pamięć i doświadczenie to jedne z najcenniejszych darów jakie starsze pokolenie może przekazać młodszemu. W Mediatece CLZ gromadzimy cenne relacje świadków historii, opracowujemy je i udostępniamy.

Wywiady są nagrywane metodą narracyjno-biograficzną, która zakłada rejestrację swobodnej wypowiedzi świadka o całym jego życiu. Tego typu narracja uwzględnia subiektywną perspektywę takich zagadnień jak: kultura lokalna, etniczność, tradycja i obyczaje, religii czy tożsamość. Zarejestrowane w ten sposób historie są niepowtarzalne, inne dla każdej osoby. Dzięki temu pozwalają poznać indywidualne spojrzenie osób, które na własne oczy widziały okres dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, początki PRL-u.

Cały czas poszukujemy „świadków historii” – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoją historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.

arrow_back

Najstarsi białostoczanie

Projekt, który zawiera wspomnienia jednych z najstarszych mieszkańców Białegostoku, osób, które związane są z miastem od urodzenia bądź spędziły w nim większą część swojego życia. Zamieszczone tu wywiady to kopalnia informacji na temat przeszłości miasta, jego historii, przekroju społecznego i narodowościowego, relacji panujących pomiędzy mieszkańcami, architektury i topografii miasta, życia kulturalnego oraz wielu innych pokrewnych zagadnień związanych z Białymstokiem. Odnajdziemy tu również wspomnienia dotyczące trudnych lat wojny, dwóch okupacji czy okresu ustanawiania władzy komunistycznej. Zsyłki, getto, obóz jeniecki, prześladowania okresu stalinowskiego to tylko niektóre z trudnych i dramatycznych wątków z życia przywoływanych przez „świadków historii”. Oprócz swobodnej relacji sporą część każdego nagrania zajmują odpowiedzi świadków na pytania zadawane przez osobę prowadzącą wywiad, dotyczą one opinii na tematy związane z ważnymi, przełomowymi wydarzeniami dla miasta i całego kraju.