Mediateka CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu to projekt dotyczący gromadzenia relacji świadków historii, który jest realizowany w Centrum im. Ludwika Zamenhofa od 2010 roku. Jego podstawowe cele to stworzenie podwalin pierwszego w mieście profesjonalnego archiwum historii mówionej oraz ochrona i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego, historii miasta i regionu.
Do tej pory udało nam się zrealizować ponad 300 godzin nagrań wideo, zdigitalizować ponad 13000 archiwalnych zdjęć i dokumentów, które są sukcesywnie opracowywane i nieodpłatnie udostępniane. Materiały gromadzone są w różnych ścieżkach tematycznych związanych z historią miasta i regionu, najważniejsze z nich to: najstarsi białostoczanie; Bojary; ruch esperanto w Białymstoku.
Cały czas poszukujemy świadków historii – osób, które spędziły w Białymstoku ostatnich 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć nam historię swojego życia, opisać ważne wydarzenia tak jak je pamiętają. Jeżeli jesteś taką osobą lub znasz kogoś, kto zechciałby opowiedzieć swoja historię, skontaktuj się z BOK/CLZ.
Udostępnianie
Znaczna część zebranych w archiwum materiałów jest udostępniona na tej stronie oraz w Pracowni Multimedialnej Białostockiego Ośrodka Kultury/ Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19 w Białymstoku.
Osoby, które chciałby wykorzystać materiały do swoich działań lub otrzymać je w wyższej rozdzielczości, prosimy o zapoznanie się z regulaminem i przesłanie do nas prośby o możliwość udostępnienia lub o bezpośredni kontakt z BOK/CLZ. Regulamin z wzorem prośby o udostępnienie znajduje się na dole strony.
Udostępnianie materiałów jest zawsze bezpłatne, ale możliwe jedynie do celów niekomercyjnych.
Wykonujemy również kwerendy w zasobach Mediateki CLZ – nieodpłatnie, na prośbę osób indywidualnych, instytucji oraz organizacji pozarządowych. Czas oczekiwania i warunki realizacji zlecenia określane są indywidualnie.
podanie o udostępnienie materiałów z Mediateki CLZ
Organizatorzy:
Powstanie strony dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Cyfrowa” w latach 2016-2019.