Mediateka CLZ
Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Fotografie z życia Alicji Szataginowej

Alicja Szataginowa urodziła się 9 lipca 1895 r. w rodzinie Huberta i Emilii Wille. Dzieciństwo spędziła w Białymstoku, mieszkając w domu przy ul. Parkowej 6. W 1913 r. wyjechała kształcić się w Instytucie Szlachetnie Urodzonych Panien w Petersburgu w Rosji. Tam poznała carskiego oficera Aleksandra Szataginowa, z którym w 1917 r. wzięła ślub. Aleksander zaginał w trakcie rewolucji w Rosji i Alicja w 1923 r. wróciła do Białegostoku już bez męża.

Po powrocie dawała prywatne lekcje muzyki, była przewodniczącą sekcji muzycznej w Kole Miłośników Historii, Literatury i Sztuki. W 1936 r. rozpoczęła pracę jako nauczyciel powołanym do życia przez siostry Frankiewicz Prywatnym Instytucie Muzycznym, który mieścił się na trzecim piętrze kamienicy przy ul. Sienkiewicza 14. Instytut dział też nielegalnie w czasie II wojny światowej.

W 1944 r. Alicja Szataginowa wyjechała na trzy lata do rodziny do Łodzi. Po powrocie kontynuowała prace w utworzonej w miejscu Prywatnego Instytutu Muzycznego Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia. Cały czas udzielała tez prywatnych lekcji w domu przy ul. Parkowej 6.

Zmarła w Białymstoku 28 listopada 1984 r. Spoczęła na cmentarzu prawosławnym przy ul. Wysockiego 1 wraz ze zmarłym w 1948 r. niedoszłym mężem Aleksandrem Gonczarenko.

Fotografie dokumentujące jej życie zostały odnalezione przez państwa Tomaszewskich, obecnych właścicieli willi przy ul. Parkowej 6. W swojej książce „Zaginiona Perła i Dwa Światy” opisała je Iwona Zinkiewicz i dzięki niej trafiły one do archiwum Mediateki CLZ. 

Kolekcję Alicji Szataginowej można znaleźć pod tym linkiem.

Dziękujemy rodzinie Tomaszewskich za zgodę na udostępnienie materiałów.