Zasób Mediateki CLZ ma ogromny potencjał edukacyjny. Zebrane materiały stanowią bogate źródło dla edukacji formalnej (szkolnej) i nieformalnej (prowadzonej przez organizacje pozarządowe, nauczycieli w działaniach pozaszkolnych itp.), jako materiał źródłowy, ilustracyjny, wzbogacający prezentację tematów dotyczących historii XX wieku w ujęciu regionu, Polski i Europy. Dlatego część Mediateki CLZ stanowi dział edukacyjny, zawierający przykładowe konspekty zajęć, wykorzystujące udostępnione on-line zasoby. Są tu scenariusze zajęć dotyczących esperanto i historii ruchu esperanckiego, życia w mieście w okresie PRL-u, czy wojennych doświadczeń białostoczan.
Ze wszystkich scenariuszy można korzystać bezpłatnie na zasadach licencji Creative Commons CC BY-NC-SA 4.0, pozwalającej na dzielenie się i zmianę treści.
Można tu także znaleźć broszury i skrypty o tematyce edukacyjnej, które powstaną w ramach działań Mediateki CLZ.
Scenariusz warsztatów podczas których uczestnicy dowiedzą się jak zadbać o techniczną część wywiadu ze świadkiem historii.
Scenariusz warsztatów podczas których uczestnicy dowiedzą się jak przygotować świadka historii do wywiadu oraz jak przeprowadzić z nim rozmowę tak aby uzyskać jak najpełniejszą relację.
Scenariusz warsztatów podczas których uczestnicy poznają zasady tworzenia kwestionariusza pytań pomagającego przeprowadzić wywiad ze świadkiem historii oraz uczą się wypełnić metryczkę wywiadu.
Scenariusz warsztatów podczas których uczestnicy poznają takie pojęcia jak historia mówiona i świadek historii. Wspólnie szukają odpowiedzi dlaczego warto nagrywać wywiady ze starszymi osobami.
Wydawnictwo jest podsumowaniem i uzupełnieniem seminarium pt. „Wykorzystanie zasobów archiwów społecznych w edukacji”
Scenariusz warsztatów których celem jest przybliżenie uczestnikom historii białostockich Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem holocaustu.
Scenariusz warsztatów które przybliżają uczestnikom okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Scenariusz warsztatów podczas których celem jest zapoznanie uczestników z historią powstania języka esperanto, jego najważniejszymi regułami i zasadami.
Scenariusz warsztatów podczas których uczestnicy dowiedzą się jak wyglądało centrum Białegostoku w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz czym ten okres się charakteryzował.
Czym jest czas i pamieć? Jak te pojęcia się zmieniają i jak możemy je zachować? Warsztaty "Linia czasu" pomagają szukać odpowiedzi na te pytania - scenariusz warsztatów
Scenariusz warsztatów których celem zajęć jest rozbudzenie u uczestników zainteresowania historią lokalną oraz zachęcenie ich do indywidualnego poznawania i interpretowania (traktowania ze zrozumieniem) tej historii.