Wczytywanie danych...
Zanim fotografia stała się łatwo i powszechnie dostępna, jej wykonanie wymagało dużej wiedzy technicznej i praktycznej, często także specjalnie zaaranżowanego miejsca – pracowni fotograficznej. Zrobienie zdjęcia wymagało znacznie więcej zachodu niż obecnie, było też bardziej kosztowne. W atelier znajdowały się specjalne tła i rekwizyty oraz duże przeszklenia zapewniające odpowiednią ilość światła. Portretowany musiał się wcześniej odpowiednio do zdjęcia przygotować, założyć stosowny strój i zadbać o fryzurę, co na pewno wymagało większej ilości czasu. Wydaje się, że właśnie te przygotowania, swojego rodzaju rytuał, który musiał przejść zarówno fotograf, jak i fotografowany, nadaje tym zdjęciom tak wyjątkowy, może nad wyraz poważny charakter.
Prezentowane portrety zostały wykonane w pracowniach fotograficznych działających w Białymstoku przed 1915 rokiem, które szerzej zostały opisane w książce Wiesława Wróbla „Fotografowie białostoccy 1861-1915”.
Prezentowane fotografie w dużej mierze pochodzą ze zbiorów białostockiego kolekcjonera Mieczysława Marczaka, pozostałe zostały udostępnione przez kilkudziesięciu białostoczan z ich domowych archiwów. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy za wsparcie!
Sygnatura: PL_2004_9_1_2_399
Data: 1986
Miejsce: Białystok
Autor: Nieznany
Ofiarodawca: Stowarzyszenie Kolejowa Podlasie
Licencja: BY-NC-SA
Tagi: Białystok, lata 80., nauczyciel, nauczycielka, Starosielce, szkoła, Technikum Kolejowe w Starosielcach, uczeń, XX w.
Sygnatura: PL_2004_9_1_2_438
Data: 1981-06-15 : 1981-06-17
Miejsce: Łazy
Autor: Nieznany
Ofiarodawca: Stowarzyszenie Kolejowa Podlasie
Licencja: BY-NC-SA
Tagi: konkurs, lata 80., Łazy, młodzież, nauczycielka, szkoła, Technikum Kolejowe w Starosielcach, uczeń, XX w.
Wczytywanie danych...